Red Bull Zjazd na krechę – relacja + foto

7 lutego, Polana Szymoszkowa ? prawie 300 osób wystartowało w eliminacjach do zawodów Red Bull Zjazd na Krechę, które odbędą się na Kasprowym Wierchu w niedzielny poranek. W finalnym starciu weźmie udział aż 243 zawodników, którzy startując jednocześnie będą mieli do pokonania ponad 5-kilometrową trasę ze szczytu aż do Kuźnic. Pierwszy zawodnik na mecie wygrywa całe zawody.
7 lutego na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem stawiło się 12 snowboarderek, 10 narciarek, 119 snowboarderów i 147 narciarzy gotowych do wzięcia udziału w eliminacjach do zawodów Red Bull Zjazd na Krechę. Pogoda na stoku, mimo wcześniejszych wątpliwości dotyczących zbyt silnego wiatru, była piękna i słoneczna. Zawodnicy startowali kolejno w sześcioosobowych grupach, o zakwalifikowaniu do zawodów decydował czas przejazdu. Rywalizacja odbywała się w czterech kategoriach ? snowboarderek, narciarek, snowboardzerów i narciarzy. W rezultacie do finału przeszło 243 zawodników (w tym 20 kobiet), którzy osiągnęli najlepszy wynik.

Najlepsze czasy w danych kategoriach.
Narciarze – 36.26
Narciarki – 40.89
Snowboarderzy – 41.49
Snowboarderki – 59.73

Zakwalifikowani zawodnicy, w niedzielę rano 8 lutego, staną na starcie o 8.30 na Kasprowym Wierchu. Na odgłos dzwonu, bez nart i desek na nogach, będą musieli dobiec kilkadziesiąt metrów i jak najszybciej wpiąć się w sprzęt i na krechę zjechać 5 kilometrów w dół. Wygra, ten, kto pierwszy pojawi się na mecie w Kuźnicach.

W ramach zawodów zostaną nagrodzeni: zwycięzca zjazdu finałowego w klasyfikacji generalnej (bez względu na kategorię i płeć) oraz zawodnicy, którzy osiągną najlepszy wynik w czterech kategoriach: najlepszy narciarz, najlepsza narciarka, najlepszy snowboarder, najlepsza snowboarderka.

Red Bull Zjazd na Krechę to zawody, które jeszcze zanim się rozpoczęły, już się odbiły się szerokim echem wśród amatorów osiągania zawrotnych prędkości na nartach lub desce. W tych zawodach liczyć się będą brawurowe zjazdy i czas pokonania trasy.

Zawody Red Bull Zjazd na Krechę są przeznaczone dla wszystkich, nie tylko dla profesjonalistów. Udział mogą wziąć narciarze i snowboarderzy, nie ma podziału na grupy wiekowe, płeć, stopień zaawansowania w jeździe na nartach czy snowboardzie. 8 lutego z Kasprowego Wierchu wystartują równocześnie wszyscy, który spełnią warunki regulaminowe i przeszli kwalifikacje na Polanie Szymoszkowej.

Już o 6 rano ponad 200 zawodników zjawiło się w Kuźnicach i oczekiwało na wjazd kolejką na Kasprowy Wierch. Największym wyzwaniem okazał się pogoda, która nie ułatwiała startu. W Kuźnicach lekko padało, a na szczycie sypał śnieg i widoczność na 10-30 metrów zmieniała się co kilka minut. Zaledwie kilka sekund przed startem lekko się przejaśniło, po czym zawodnicy ruszyli biegiem ?do swojego sprzętu. Na mecie wszyscy zgodnie twierdzili, że pokonanie biegiem tego prawie 60-metrowego dystansu był jednym z najtrudniejszych etapów zawodów.

Najszybszy uczestnik wyścigu pokonał trasę zaledwie w 6 minut i 18 sekund! Jako pierwszy linię mety w pobliżu dolnej stacji kolejki linowej w Kuźnicach przekroczył narciarz Wojtek Szczepanik! ?Jestem bardzo zadowolony z wygranej. Jak tylko zobaczyłem zapowiedzi zawodów od razu chciałem wziąć w nich udział! Zdecydowanie najtrudniejszym momentem był dobieg do sprzętu, trzeba było mieć kondycję? ? powiedział tuż po odebraniu wygranej.

Do narciarzy należały trzy najlepsze wyniki – 10 sekund po zwycięzcy na mecie zjawił się Michał Bekes (6:28:2), a tuż za nim Grzegorz Majcher z czasem 6:33:18. Najszybszy snowboardzista – Maciej Jodko pojawił się w Kuźnicach minutę i 39 sekund po zwycięzcy. Był dziewiętnastym zawodnikiem na mecie.

W Red Bull Zjazd na Krechę wzięło udział 20 kobiet. Najlepsza z nich – jadąca na nartach Anna Rajpold – osiągnęła czas 9.58.67. Najszybszą snowboarderką była się Nina Sitko z Zakopanego.

W ramach zawodów nagrodzeni zostali: zwycięzca zjazdu finałowego w klasyfikacji generalnej oraz zawodnicy, którzy osiągną najlepszy wynik w czterech kategoriach: najlepszy narciarz, najlepsza narciarka, najlepszy snowboarder, najlepsza snowboarderka.

Zawody Red Bull Zjazd na Krechę przeznaczone były dla wszystkich, nie tylko dla profesjonalistów. Udział mogli wziąć narciarze i snowboarderzy, bez podziału na grupy wiekowe, płeć, stopień zaawansowania w jeździe na nartach czy snowboardzie. Liczyły się śmiałe zjazdy i prędkość pokonania trasy z Kasprowego Wierchu ? najważniejsze było to, by jak najszybciej znaleźć się na mecie w Kuźnicach.

Inspiracją dla zorganizowania Red Bull Zjazd na Krechę na Kasprowym Wierchu był narciarski rekord Jacka Niklińskiego z 1979 roku. Nikliński zjechał na krechę na położonym nieopodal Beskidzie, niedaleko wyznaczonej obecnie trasy zawodów i tym samym na blisko 30 lat ustanowił rekord Polski w szybkości jazdy na nartach (180,632 km/h).

Red Bull Zjazd na Krechę to zawody, które jeszcze zanim się rozpoczęły, już się odbiły się szerokim echem wśród amatorów osiągania zawrotnych prędkości na nartach lub desce. Wszyscy zawodnicy zgodnie uznali, że Red Bull Zjazd na Krechę to zdecydowanie ekstremalne zawody.

Wyniki Red Bull Zjazd na Krechę

Najlepszy czas:
1. Wojciech Szczepanik – 6:17:67
2. Michał Bekes – 6:28:41
3. Grzegorz Majcher – 6:33:18

Narciarki:
1. Anna Rajpold – 9.58.67
2. Hanna Łaszcz
3. Anna Marcinek

Snowboarderzy:
1. Maciej Jodko – 7.50.02
2. Rafał Skarbek-Malczewski
3. Marcin Bocian

Snowboarderki:
1. Nina Sitko
2. Aleksandra Kasza
3. Dorota Stanuch

Zawody sponsoruje Salomon, a patronat medialny objęli TVN, RMF FM oraz Miasto Zakopane.

7 myśli nt. „Red Bull Zjazd na krechę – relacja + foto

  1. się odbiły się
    co to za zjazd na kreche a tyczki widze w zdjeciach

  2. dziwne to z biegiem do sprzętu. wszyscy wpięli się w swój sprzęt? :D

  3. A gdzie PEŁNE wyniki? Chciałbym wiedzieć, czy zmieściłem się w setce…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>