NANGA PARBAT SNOWBOARD EXPEDITION 2010

Na początku lipca Marcin Jaskółka wyrusza w Himalaje z ambitnym projektem pod nazwą ? Nanga Parbat Snowboard Expedition 2010? . Już samo słowo „snowboardowa wyprawa” zdradza, że tym razem mamy do czynienia z dość nietypowym projektem, daleko wychodzącym poza wejście na wierzchołek ośmiotysięcznika. Celem młodego snowboardzisty jest wspinaczka na Nanga Parbat ( 8125 m n.p.m. ) oraz próba wyznaczenia ekstremalnej linii zjazdu ze szczytu na snowboardzie. Patronat nad projektem objął sam Jeremy Jones, jeden z najlepszych snowboardzistów świata.


CEL WYPRAWY
Nanga Parbat ( 8125 m n.p.m. ) -. Masyw Nanga Parbat jest najdalej na zachód wysuniętym ośmiotysięcznikiem Himalajów.Nazwa góry ma swój źródłosłów w sanskrycie i oznacza „Nagą Górę”. Wśród miejscowej ludności używana jest również nazwa „Diamir”, czyli „Król Gór”, mimo że do Everestu, najwyższego szczytu Ziemi brakuje Nagiej Górze naprawdę sporo. Wraz z otaczającymi szczytami, Nanga Parbat tworzy grupę górską o tej samej nazwie, należącą do Himalajów Kaszmiru. Charakterystyczną rzeczą dla tej góry są olbrzymie tarasy lodowo-śnieżne, rozciągające się na wysokości około 7300-7500 metrów, występujące od północy i zachodu. Ponad nimi spiętrza się blok szczytowy, kulminujący w wierzchołku głównym. Masyw ograniczony jest potężnymi urwiskami, a największą ścianę stanowi południowa, wznosząca się 4500 metrów ponad doliną Rupal. Ważnym dla historii polskich podbojów góry jest skalno-lodowe urwisko zachodnie, wyrastające z Doliny Diamir. To właśnie tędy dwie wyprawy pod kierownictwem Andrzeja Zawady próbowały w latach 1996 i 1997 wejść zimą na wierzchołek.


TRASA
Ambitny plan projektu snowboardowego zakłada wejście na szczyt słynna północną ścianą Diamir, drogą Kinshofera, wytyczoną w 1962 roku. Ściana ta, ma jedno z największych przewyższeń na Ziemi – ok. 4 tys. Metrów. Po wejściu na Nanga Parbat Marcin Jaskółka zjedzie z wierzchołka na snowboardzie. Wybór trasy (w założeniu nowa/dziewicza linia zjazdu) zależeć będzie oczywiście od śniegu i warunków pogodowych.


UCZESTNICY
Marcin Jaskółka ? utalentowany snowboardzista który łączy swoją pasję do gór i snowboardu. Ma 23 lata, mieszka w Andrychowie. Ratownik Grupy Beskidzkiej GOPR. Duży nacisk kładzie na eksploracje nowych terenów m.in. realizując swoje projekty freeridowe w Alpach, Kaukazie, Antarktydzie czy Himalajach.
Ryszard Pawłowski -Urodzony w Bogatyni w 1950 roku. Zodiakalny Rak, ale Tygrys według horoskopu chińskiego, inżynier elektryk, instruktor alpinizmu, przewodnik górski. Wziął udział w ponad 250 wyprawach w różne góry świata jako uczestnik lub organizator. Zdobył dziesięć szczytów 8-tysięcznych, min. K2 (8611 m) płn. Filarem od strony chińskiej. Jest jedynym Polakiem, który 3-krotnie stanął na szczycie Mt. Everestu (8848 m). Dokonał wielu wejść trudnymi drogami wspinaczkowymi w różnych rejonach Ziemi. Był partnerem wspinaczkowym Jerzego Kukuczki, Adama Zyzaka, Piotra Pustelnika, Janusza Majera, Krzysztofa Wielickiego i wielu innych sławnych himalaistow. Jest członkiem prestiżowego The Explorers Club w Nowym Jorku, stowarzyszenia zrzeszającego ok. 3000 odkrywców i badaczy z kilkudziesięciu państw wszystkich kontynentów. Otrzymał szereg nagród i wyróżnień w dziedzinach fotografii oraz filmu dokumentalnego.
www.patagonia.com.pl


Pełna zapowiedź do pobrania.

5 myśli nt. „NANGA PARBAT SNOWBOARD EXPEDITION 2010

  1. Ja cie kręcę! Ale wycieczka będzie.
    A Jeremiasz Jones ten od rossignola czy ten od burtona;>

  2. sćiana na zdjeciach wygląda mega i chyba nikt tam jeszcze do tej pory sie nie odważył zjechać!!powodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>